Bennünk lüktet a világ...

Kármen

Georges Bizet halhatatlan operája ihlette a Varidance előadását. A mi történetünk azonban nem Sevillában játszódik a múltban, hanem napjainkban Magyarországon. Mondjuk egy vidéki kisközségben, ahol egy zárt közösség tagjai népesítik be ezt a szenvedélyes, magával ragadó históriát, élükön Kármennel, a szemrevaló cigánylánnyal.

A jól ismert dallamokat az előadás szerves részét képező Karaván Família feldolgozásában hallhatjuk, akik 6 fős zenekarrá kiegészülve élőben játsszák az előadás zenei anyagát.

Vérpezsdítő, virtuóz cigánytáncok felhasználásával (magyar, spanyol, román) egy olyan Kárment sikerült létrehozni, mely – bár megőrzi az eredeti opera történetét – mégis újszerűen, humorral átszőve nyújt felejthetetlen színházi élményt minden néző számára.

Időtartam:
70 perc

Alkotók:
Rendező-koreográfus: Vári Bertalan
Társkoreográfusok: a Varidance táncművészei
Díszlettervező: Bozóki Mara
Jelmeztervező: Bozóki Mara
Produkciós vezető: Békefi András

Zenekar:
Nagy István – ének, szájbőgő, gitár, tambura, blues-harp
Farkas Ilona „Ica” – ének, tánc
ifj. Nagy István – ének, szájbőgő, gitár, cajon, kanna, kanál
Nagy Nikolett „Niki” – ének, tánc, gitár
Nagy Vanda – ének
Babindák István – klarinét
Pálházi Bence – hegedű

A szülők és gyermekeik által létrehozott, egyedülálló együttes, a Karavan Familia az elmúlt 10 évben saját világot teremtett a cigány vokális hagyományok nyomán. Miközben a minőségi cigányzene megteremtésének szentelték tehetségüket és tudásukat, ötleteikkel és hozzáállásukkal bizonyították, hogy a cigányzene intelligens és szellemes, bölcs és befogadó. A Karavan familia városi cigány folklór együttes autentikus népzenei feldolgozásokat játszik az anyanyelvű cigány folklór különféle dialektusaiból – hitelesen, de egyéni hangon. Programjukban cigány népdalok szerepelnek a Balkántól Andalúziáig, saját stílusukra formálva – így például a mississipi blues, a flamenco, a rumba és a balkáni cigány zenei elemek mind megtalálhatóak.

Babindák István 2019-ben szerzi meg klasszikus klarinét diplomáját, több nemzetközi verseny győztese és döntőse. A klasszikus zene mellett 4 éve foglalkozik Django Reinhardt zenéjével, amit több hazai és külföldi fesztiválon megtalálhatunk, zenekarán keresztül is.

Pálházi Bence zenei identitását Pál István Szalonnától és szüleitől kapta. A galga menti születésű Pálházi Bence a budapesti táncházak egyik kiemelkedő alakja, aki fontosnak tartja az autentikus magyar népzene átörökítését, a népzene-néptánc mozgalom közösségi összefogását. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végzett népzene tanár, a muzsikálás mellett időt szán a tanításra is. A magyar népzenei formációján kívül fellelhető különböző világzenei együttesekben is.